historické
pohlednice

vědět   více...

vst
pluginy

vědět   více...

webové
prohlížeče

vědět   více...

zoo
informace

vědět   více...

hudební
kompozice

vědět   více...

Blog Maxzone.eu

Internet centrum - konec freehostingu

 

Ještě v polovině roku 2014 se na serveru Živě.cz objevil článek o předních českých freehostingových poskytovatelích, kde samozřejmě přední místo zaujímal portál Ic.cz.
Jistě, kdo by jej z těch, kteří se pachtí na svých skromných stránečkách a chce jim dát i něco svého, neznal. I ta reklama s modrou lištou nahoře byla snesitelná.
Jenže zhruba ve stejné době začalo pozvolné upadávání této freehostingové služby. Především nedomyšlené blokování přístupu ze zahraničních IP adres mělo snad nevědomky za následek blokování i google robota a jak jistě mnozí tuší, tak tím i vyškrtnutí jejich stránek z vyhledávače Google.
I když tvůrce několikastránkového webu, kterému beztak obětoval spoustu času, o pár megabitech a po mnohdy s velmi specifickým zaměřením, nemusí mít ambice být jedničkou na první stránce světoznámého vyhledávače, přesto ho potěší, když na dané téma v Googlu objeví zmínku o svém dílku aspoň na stránce druhé. A když není chyba na jeho straně, přichází nutnost se poohlédnout po nové freehostingové službě. Nikoho tak asi nepřekvapí, že společnost Nodus Technologies, vlastnící prostřednictvím pánů Pacana a Karabiny taktéž megaserver Uloz.to, se nepříjemného přítěžku zbavila.
Nový majitel zmiňovaného serveru Internet centrum je i jediným vlastníkem společnosti Internet centrum s.r.o. , která nadvládu nad tímto serverem přejímá. Roman Cileček není v IT i jiném byznysu osobou neznámou , ovšem podnikatelský záměr s Ic.cz je trochu o boření pevného základu, kdy ještě chybí propracovaný plán nového domu.
Každý, kdo si někdy vytvořil spíše webovky než web, se snaží o jejich nejlevnější provoz. Jde o to, že se nejedná o stránky záměrně výdělečné ani firemní či megaservery s tisícovkami návštěvníků denně. Přesto mají svým návštěvníkům co říct, pokud patří do okruhu zájemců daného tématu stránek. Dalo by se namítnout, že takový fanda si má tedy pořídit a zaplatit řádný hosting a koupit si vlastní doménu. Jenže Ic.cz je zde od roku 2002 a ceny obojího tehdy nebyly právě příznivé. Proč tedy nevyužít freehostingu a podělit se s ostatními o zajímavosti z nejrůznějších lidských oborů ?
A je zde i druhá strana mince. Co chce vlastně nový majitel "Ícéčka" nabídnou stávajícím přidruženým neplatícím webmástrům ? Je to poměrně málo výmluvný a poskrovnu naplněný seznam služeb za minimální částku 600 Kč na jeden rok. I tato cena je spíše méně přijatelná a vůbec ne pro toho, kdo spravuje více než jeden web. Ale aby si každý mohl vytvořit svůj vlastní názor, připojuji i tabulky jak freehostingů i takový top hostingů na českém trhu v jiném článku blogu. A proč ty lamentace? Internet centrum mohlo klidně nabídnou střední cestu a chtít poplatky pouze za freehosting, bez vlastní domény a za symbolických několik málo korun měsíčně. Vlk (Ic.cz) by se nažral a ovce (freehostingeři ) by zůstali celí a snad po jistém váhání i do kapes sáhli. Pochopitelně za aspoň příslib zlepšení služeb. Ale to už by asi nebyl freehosting...
Internet centrum sice z freehostingem končí, ale serverů s touto službou je v českých krajích (na štěstí) několik dalších. Jen se obávám, že nezajímavá nabídka, kdy průvodní fotografie s řemeslníkem má obohatit nudně vyhlížející stránku, je poněkud amatérská na to, aby obstála oproti konkurenci. Ovšem pokud byl záměr takový, aby uživatelé freehostingu nepřešli ke konkurenci a bez váhání přijali novou placenou nabídku, je to slibný "cíleček" . I kdyby tuto ochotu sdílel každý desátý uživatel freehostingu na Ic, tak by si majitel tohoto portálu přišel na několik milionů korun (můj hrubý odhad - konkurenční webzdarma má 95 000 registrovaných stránek. Ale možná že ani takto žhavé to nebude. V drtivé většině totiž dřívější hostitelé tohoto serveru volí vlastní doménu.